sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

SUPER PROGRAMISTA JEST W "SZESNASTCE"

„Super Programista jest w „szesnastce”.

 

     W Szkole Podstawowej nr 16 odbyła się dzisiaj pierwsza edycja międzyszkolnego konkursu informatycznego „SUPER PROGRAMISTA – 2016”, adresowanego do uczniów klas IV-VI siemianowickich szkół podstawowych. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 11 oraz organizatora, a wszystkich uczestników powitała dyrektor naszej szkoły Pani Natalia Popczyk. Celem  konkursu było zachęcenie uczniów do nauki programowania  oraz rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera.  Wszystkie zadania rozwiązywane były z wykorzystaniem popularnego Scratch’a, w którym to uczniowie zmierzyli się z czterema różnymi zadaniami. Nasi przyszli programiści musieli wykazać się szeroką wiedzą, a do wykonania były między innymi skrypty programujące animację, rysowanie i obliczenia matematyczne. Najbardziej atrakcyjne, a zarazem najtrudniejsze , było jednak zadanie, w których należało stworzyć prostą grę. Poziom konkursu okazał się bardzo wyrównany, a nasi uczniowie niestety nie byli gościnni i zajęli wszystkie miejsca na podium. Najwięcej punktów, 18 i I miejsce uzyskał Igor Tokarski z klasy VI, a tuż za nim z 17 punktami uplasowali się uczniowie z klasy V – Paweł Salamon (II m-ce) i Rafał Kołodziej (III m-ce). O kolejności chłopców zadecydowała lepsza składnia skryptów i czas wykonania zadań. Czwarta uczestniczka z naszej szkoły, Ania Morawiec, również uzyskała dobry wynik (11pkt.) i zajęła VI miejsce. Zdobywcy miejsc I-III otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy zaś drobne upominki oraz karty rabatowe od naszego sponsora. W tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować za okazane wsparcie Firmie PPHU Lotos Jarosław Zadłużny - „Czeladzkie Centrum Komputerowe” (www.cckomputery.pl).

     Nasza szkoła w tym roku realizuje ogólnopolski program „Mistrzowie Kodowania”, dzięki któremu uczniowie uczą się podstaw programowania podczas dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Swój kurs Scratch’a ukończyli już uczniowie szkoły podstawowej, a w drugim semestrze, uczniowie gimnazjum (Gim. nr 5) będą tworzyć swoje pierwsze aplikacje na Androida.

   Mamy nadzieję, że ta i podobne inicjatywy będą okazją do motywowania uczniów do poszerzania swojej wiedzy oraz dalszego rozwijania zainteresowań informatycznych. Jak zapowiedział organizator, nauczyciel zajęć komputerowych w SP16 - Pan Krzysztof Ślęzak, za rok kolejna edycja konkursu i już dziś serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły do udziału.