sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

KLASA VI NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

Warszawa da się lubić...

Jak wiadomo, maj i czerwiec to najatrakcyjniejsze miesiące – idealne do organizowania wycieczek szkolnych. Dlatego w tym czasie uczniowie klasy szóstej - pod opieką pań Jolanty Pogan i Elżbiety Puchały - odbyli 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Program imprezy był bardzo bogaty.

Szóstoklasiści zwiedzali Stadion Narodowy, budynek Sejmu i Senatu, podziwiali ambasady, Kancelarię Premiera, Belweder, spacerowali po parku Łazienkowskim, gdzie oglądali pomnik Chopina i Pałac na Wodzie. Drugiego dnia pobytu uczniowie udali się do Centrum Nauki Kopernik, czyli najnowocześniejszego centrum edukacyjno – naukowego w Polsce, w którym poznawali prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Po tej atrakcji nastąpiła kolejna - przejazd warszawskim metrem.

Wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników wycieczki był spacer w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z mostków i tarasu widokowego podziwiali panoramę stolicy, most Świętokrzyski i Wisłę.

Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie Rynku Starego Miasta, gdzie można było zobaczyć otoczony fontanną pomnik Syrenki, a wąskimi uliczkami dotrzeć do  średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu – Barbakanu, a stamtąd do jakże ważnego dla warszawiaków pomnika Małego Powstańca. Uczniowie mieli okazję stanąć na placu Kanonia, którego nazwa nawiązuje do mieszkających w tamtejszych XVII- wiecznych kamieniczkach księży kanoników. Na Kanonii znajduje się najwęższy dom w Warszawie.

 

Kolejnym ważnym punktem wycieczki był spacer Krakowskim Przedmieściem, podczas którego zobaczyli Pałac Prezydencki, zamieszkiwany przez obecnie urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a następnie zwiedzili wnętrza Zamku Królewskiego. Podziwiali piękno tego ogromnego obiektu zbudowanego w stylu barokowo – klasycystycznym, który - jak wiadomo – został zburzony w czasie II wojny światowej, a na jego odbudowanie Polacy czekali aż do lat 70. ubiegłego wieku (choć prace wykończeniowe trwały jeszcze do 1988 roku).

Uczniowie przybyli także na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.

   

Trzeciego dnia pobytu w Warszawie szóstoklasiści wjechali na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwiali panoramę miasta. Po szybkich zakupach w centrum handlowym ZŁOTE TARASY młodzi siemianowiczanie zwiedzali gmach Telewizji Polskiej mieszczący się w dzielnicy Mokotów przy ulicy Woronicza 17, gdzie mieszczą się redakcje: TVP 1, TVP 2 i TV Polonia. Mogli tam zobaczyć studia nagrań popularnych programów, m.in. „Świat się kręci”, „Pytanie na śniadanie” czy „Jaka to melodia?”.

Zwiedzanie Warszawy uczniowie zakończyli spacerem po przepięknym zespole pałacowo- parkowym w Wilanowie, który zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji.

 

Była to już ostatnia w szkole podstawowej wycieczka – jedna z tych, których się nie zapomina!

 Oprac. J. Pogan