sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM W PRZEDSZKOLU

"Szczęść Boże" - tak witaliśmy naszego gościa, który w Barbórkę  odwiedził nasz oddział przedszkolny, by opowiedzieć nam o swoim zawodzie. 4 grudnia to dzień, który wszystkim górnikom przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią.

Dzieci poznały pracę górników oraz zdobyły wiedzę na temat właściwości tego minerału oraz jego powstania. Poznały również strój górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako -czapkę z pióropuszem, które z przodu ma godło górnicze, perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza związane są z pełnioną w kopalni funkcją: biały- sztygar, inżynier, zielony – dyrektor, czarny – górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna i ciężka. Aby podziękować za przybycie nasze przedszkolaki zaśpiewały  gornikowi piękne śląskie piosenki oraz zatańczyły trojaka, a następnie wręczyły drobny upominek - wagonik z węglem. Na koniec zostaliśmy poczęstowani Michałkami przez górnika i tak o to minał nam super dzień w przedszkolu smile