sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

CZWARTAKI NA UNIWERSYTECIE

ZAJĘCIA NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM DLA IV KLASY W RAMACH PROGRAMU "SZKOŁA HARMONIJNEGO ROZWOJU"

Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zatytułowanych „Fizyka w atmosferze”, prowadzonych przez pracowników naukowych Pracowni dydaktyki fizyki – Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Śląskim, panie: Janinę Pawlik, Anetę Szczygielską i Stefanię Widuch.

 

 

Celem zajęć było umożliwienie dzieciom zobaczenia doświadczeń i eksperymentów niemożliwych do przeprowadzenia w warunkach szkolnych, a dających możliwość nabywania wiedzy poprzez doświadczanie i przeżywanie. Podczas spotkania uczniowie oglądali eksperymenty dotyczące badań właściwości fizycznych powietrza. Poznali również oddziaływania ciśnienia atmosferycznego na różne ciała. W trakcie pokazu prowadząca bardzo często odnosiła się do zastosowania praw fizyki w codziennym życiu człowieka. Dzieci aktywnie uczestniczyły w doświadczeniach, które pokazały, jak powstają wyładowania elektryczne, takie same jakie można obserwować w czasie burzy. Dowiedzieli się, jak można ustrzec się przed skutkami wyładowań w atmosferze ziemskiej oraz w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Czas spędzony w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego był wypełniony bardzo pozytywnymi emocjami. Emocje związane były z przeżywanymi doświadczeniami, a także z pobytem w wyższej uczelni - na Uniwersytecie Śląskim.