sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

UNIWERSYTET DZIECI

Tuż po feriach wznowiliśmy zajęcia dla uczestników projektu Uniwersytet Dzieci. Na początek uczniowie poznali nową postać – pacynkę Zająca Poziomkę. Ich zadaniem było opowiedzieć, jakie emocje odczuwa Zajączek, a następnie uzasadnić swoją opinię. Po kilku wypowiedziach stało się jasne, że emocje, które pojawiają się u człowieka, zawsze mają swoją przyczynę, a to jak się czujemy zależy od nas samych.

Następnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak wydobywa się emocje poprzez sztukę? Dzieci obejrzały filmik, gdzie na podstawie krótkich scenek musiały odgadnąć emocje towarzyszące tancerce. Bacznie obserwowały jej mowę ciała oraz mimikę. Zadanie udało się wykonać bezbłędnie, mimo że nie było łatwe.  

W drugiej części zajęć wydobywaliśmy emocje poprzez prace plastyczne. Dzieci dobierały kolory oraz rodzaje kreski, aby przedstawić w sposób abstrakcyjny złość, radość, strach, smutek. Potem omówiliśmy powstałe prace i szukaliśmy podobieństw oraz różnic między nimi. 

Podczas podsumowania zajęć nie sposób było nie wspomnieć o muzyce, dzięki której również przeżywamy i wydobywamy emocje - zarówno słuchając różnych utworów muzycznych, jak i grając na instrumentach. Ważne, aby pamiętać, że emocje nie powinny być przez nas tłumione, a wydobywane na zewnątrz.