sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

TEATRALNE POWITANIE WIOSNY

 

W środę 21 marca około 14.00 nad Bańgowem słoneczny blask oznajmił, że poszukiwana, ale ukrywająca się w ostatnim czasie WIOSNA zdecydowała się jednak przybyć. Mało kto wie, że stało się to dzięki uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 im. B. Prusa w Siemianowicach Śląskich. Zwyczajnie powitali ją na deskach szkolnego teatru przenośnego i uprosili, więc przyszła. Zaraz zrobiło się cieplej, radośniej i… taki finał tej opowieści. Warto ją jednak poznać w całości.

Najpierw był plan. A plan był taki, aby połączyć z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny coroczne obchody Szkolnego Dnia Teatru. Potem plan – dzięki ogromnemu zaangażowaniu klas, wychowawców i nauczycieli – udało się zrealizować. Efektem stała się świetna zabawa. Najpierw chętni uczniowie mogli popróbować swoich sił w byciu nauczycielami i pod okiem pedagogów poprowadzić lekcje. Potem wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, która jak co roku przemieniła się w teatr.


Zgodnie z przewodnim hasłem imprezy witaliśmy wiosnę, zatem już rozpoczynający część artystyczną występ przedszkolaków wprowadził wszystkich w temat. Potem w maratonie etiud teatralnych raz poważniej, raz weselej szukaliśmy wiosny, witaliśmy wiosnę, przeżywaliśmy wraz z nią dylematy moralne pod tytułem: Iść, albo nie iść… na wagary. Dziwiliśmy się również wiosennym pomysłom rozkochiwania świata do tego stopnia, że bocian fascynuje się żabą, a żaba ogórkiem. W zadziwieniu odkrywaliśmy, że wiosenna aura i wiosenne porządki dotyczą również robota Wall-e’go. Oryginalnych pomysłów i ciekawych realizacji jak zwykle nie zabrakło.

Na zakończenie imprezy twórcy i aktorzy otrzymali upominki, a zwycięzcy konkursów tematycznych nagrody. Laureatami gimnazjalnego konkursu wiedzy o teatrze zostali ex aequo Julia Kijak i Jakub Madejski. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała Anna Jan. Natomiast w konkursie plastycznym na samodzielnie wykonaną lalkę teatralną nagrodzono bez przyznawania miejsc. Spośród uczniów klas 1-3: Natalię Bielich, Ksawerego Kryska, Zuzannę Milewską. Natomiast w kategorii uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej i 2-3 gimnazjum nagrody otrzymali w tym konkursie: Natalia Gosek, Paweł Królicki, Igor Michalski, Mateusz Pudło, Arek Brzozowski i Mikołaj Moj. Prace wszystkich uczniów, które na czas imprezy stanowiły dekorację, można będzie podziwiać na korytarzu szkolnym.

Na zakończenie tej relacji trzeba napisać jeszcze piękne słowo: DZIĘKUJĘ. Kierujemy je do Rady Rodziców naszej szkoły, ponieważ to ona ufundowała nagrody dla laureatów konkursów i upominki dla artystów. Dziękujemy także rodzicom, dziadkom i innym bliskim, którzy wsparli naszą szkolną społeczność w organizacji imprezy. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom a przede wszystkim uczniom za chęć, zaangażowanie i entuzjazm.

Wiosna na Bańgowie – teatralnie powitana – zakwitła słonecznym blaskiem za oknem, ale przede wszystkim zakwitła w sercach radością, euforią, pasją. I niech one trwają jak najdłużej, do… do kolejnego Dnia Teatru.

Małgorzata Wilczyńska

 

 

 Więcej zdjęć w galerii. Zapraszamy!!!