Wiemy więcej na temat uzależnień!

WIEMY WIĘCEJ NA TEMAT UZALEŻNIEŃ!

 

7 października 2010 roku w godzinach 11.00 -14.00 odbył się w naszej szkole spektakl profilaktyczny, w czasie którego przed zgromadzonymi na sali gimnastycznej gimnazjalistami wystąpił Krzysztof Lesz. Podczas spotkania prowadzący poszerzał naszą wiedzę na temat uzależnień, a także chorób zakaźnych - AIDS oraz HIV.


Dowiedzieliśmy się, że każde uzależnienie jest inne i wymaga indywidualnego podejścia - zarówno specjalisty obeznanego z tą problematyką, jak i członka rodziny osoby uwikłanej w tego typu problemy. Niezależnie od rodzaju uzależnienia konieczna jest rozmowa, zainteresowanie, okazanie wsparcia.  Pan Krzysztof przekonywał, że ludzie, którzy nigdy nie próbowali narkotyków czy innych używek, mogą świetnie zrozumieć problem swojego bliskiego, zatem stwierdzenie "Nie zrozumiesz, bo nie brałeś" jest nieprawdziwe.

 

Pan Lesz przekazał nam również najważniejsze informacje dotyczące AIDS i HIV - co to takiego, jak można się zarazić oraz jak tego uniknąć. Powinniśmy być świadomi tego typu zagrożeń, ponieważ zarazić może się każdy. Na koniec spotkania prowadzący rozdał nam książeczki z tekstem własnego autorstwa, dotyczące wcześniej poruszonych problemów, a także kartki, na których mogliśmy zapisać własne pytania. Na niektóre spośród nich udzielił fachowych i wyczerpujących odpowiedzi.

Oprac.: Klaudia Taczała kl.IIIa