sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

DLA BABCI I DZIADKA

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

"ŁÓDKA" PROJEKT EDUKACYJNY KL. V

Jest w końcu przy zmaganiach z pandemią i częścią lekcji zdalnych uczniowie klas 5 zakończyli projekt edukacyjny z techniki "Łódka" Zadanie polegające na stworzeniu działającego prostego mechanizmu dysponującego własnym źródłem napędu i samodzielnie poruszającego się stanowi krok w stronę rozwinięcia świadomości technicznej ucznia. Przekierowuje również jego aktywność poznawczą i twórcza od wytworów leżących w kręgu zabawek i ozdób w stronę modeli odzwierciedlających techniczną rzeczywistość składającą się z mechanizmów, urządzeń i pojazdów. Gratulujemy uczniom umiejętności i czekamy na kolejny projekty.

B.S.

 

 

 

 

 

WYCIECZKA KLASY 4A

 

14 grudnia uczniowie klasy IV a wybrali się na wycieczkę do Żarek.
Pierwszym etapem wycieczki była słodka przygoda w Manufakturze Słodyczy. Dzieci w Krainie Hokus Pokus mogły obserwować proces wytwarzania lizaków i cukierków od momentu, kiedy cukier jest jeszcze w formie płynnej, po dolewanie barwników i aromatów aż po wyrabianie masy cukrowej. Na samym końcu własnoręcznie formowały swojego lizaka. Następnie przejechali do Muzeum Dawnych Rzemiosł „Stary Młyn”. Muzeum mimo historycznej siedziby jest placówką nowoczesną i interaktywną. Uczniowie poznali 4 główne rzemiosła rozwijające się w Żarkach od wieków: piekarstwo, szewstwo, bednarstwo i kołodziejstwo. Interaktywne elementy ekspozycji w muzeum pozwoliły dzieciom na czynne uczestnictwo w poznawaniu tajników tych rzemiosł – mogły zobaczyć, jak wygląda beczka od środka i samemu spróbować ją zbudować, przesiać mąkę czy zemleć zboże na chleb. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kawiarni, gdzie uczniowie przy słodkim poczęstunku dzieliły się między sobą wrażeniami z kończącej się już niestety wycieczki. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

Czytaj więcej: WYCIECZKA KLASY 4A

Spotkanie z autorem planszówki

 

W dniu 10.12.2021 "Spotkanie przy planszy" odwiedził twórca gier planszowych p. Michał Radomski. P. Michał nauczył nas grać w swoją grę: "Bilecik do kontroli". W grze  wcieliliśmy się w jednego z pasażerów i rozpoczęliśmy podróż autobusem.  Naszym zadaniem było wysiadanie na wskazanych przystankach. Jednak przyjazd długo wyczekiwanego autobusu okazywał się czasem ogromnym szczęściem albo… pechem. Autobus ciekał, miał awarię, a  najgorzej  było jechać bez biletu i trafić na kontrolę. Gra „Bilecik do kontroli!” dostarczyła nam wielu emocji.  P. Michał zaprezentował nam również prototypy kolejnych Jego gier ( krzesełka i samoloty). Życzymy aby jak najszybciej udało się wydać kolejne gry planszowe. Dziękujemy za tak ciekawe i inspirujące spotkanie. Dziękujemy również za wzbogacenie naszej kolekcji gier i grę "Bileciki do kontroli".  Mamy nadzieję, ze uda nam się znowu spotkać, Pan Michał ma jeszcze inne talenty:).  Zapraszamy!

ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

W tym roku w ramach akcji Zostań Świętym Mikołajem pomagaliśmy Fundacji Piastun Wyrównywanie Szans, która chciała zorganizować Mikołajki dla swoich ponad 100 podopiecznych.

Każdy z nas mógł zostać Mikołajem.

W miesiącu listopadzie trwała zbiórka rzeczy: słodyczy, zabawek, art. szkolnych, środków pielęgnacyjnych oraz żywności długoterminowej.

Przy wejściu koło portierni było opisane pudło, do którego można było przynosić dary.  I tym razem mogliśmy liczyć na Wasze wsparcie.

Po odbiór zebranych darów zgłosiły się Panie współpracujące z Fundacją Piastun Wyrównywanie Szans i tak pięknie o naszych darczyńcach napisało....

Kolejny wspaniały dzień z Osobami o dobrym serduszku. Tym razem nasze ogromne podziękowania kierujemy do Całej Społeczności SP 16 Siemianowice Śląskie, dziękujemy Opiekunom zbiórki- Pani Anecie i Pani Agnieszce Serdeczne podziękowanie Pani Liudmyla Onokalo za przekazanie pięknie , ręcznie zdobionych pierniczków

 Pamiętajmy, pomaganie jest fajne.

Czytaj więcej: ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

SZKOLNY WOLONTARIAT

Pierwszą akcją, w którą włączyliśmy się wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu była pomoc podopiecznym schroniska w Chorzowie. W trakcie akcji zbieraliśmy produkty niezbędne dla psiaków i kociaków. Była to między innymi:

- karma dobrej jakości

- środki czystości

- pluszowe budki i legowiska

- żwirek dla kotów (nie silikonowy)

- koce i ręczniki

- małe miski i kuwety

- smycze i obroże

 

Zbiórka trwała w miesiącu październiku. Przy wejściu koło portierni stało opisane pudło, do którego przynoszono dary dla podopiecznych schroniska. Ich ilość przerosła nasze oczekiwania.
Serdecznie dziękujemy w imieniu naszym oraz obdarowanych tak licznymi darami zwierząt. Po raz kolejny udowodniliście, że warto pomagać.

Czytaj więcej: SZKOLNY WOLONTARIAT