sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

WYCIECZKA 5b

W dniu 15 czerwca 2022 klasa 5b udała się na pieszą wycieczkę zielonym szlakiem do stadniny koni "Amigo" w Będzinie. Uczniowie mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi hodowli koni ich pielęgnacją i zdrowiem oraz wykorzystaniem ich umiejętności do pracy z osobami chorymi tzw. hipoterapia. Swoich możliwości i umiejętności mogli spróbować podczas jazdy konnej na Księciu i Wichrze. Po emocjach był czas na zabawy w terenie i przekąski.

Aleksandra Peczyńska

Czytaj więcej: WYCIECZKA 5b

A ŻELOSKO I PYRLIK TO KUPLA!

 

Tego, co to kupla i wielu innych ciekawych faktów związanych z dawną i aktualną pracą górników dowiedziała się klasa 4b na poniedziałkowej wycieczce do zabrzańskiej Sztolni Luiza. Ciekawie było popracować na przodku, piłować drewniane pale, obserwować maszyny górnicze podczas pracy. Można było się też przejechać w wagoniku górniczym i spróbować swych sił w nadawaniu sygnałów dźwiękowych... Na koniec czwartoklasiści spróbowali jeszcze swych sił w tworzeniu skarpetkowej ;) wizji skarbnika podczas warsztatów artystycznych. Potem było już tylko szaleństwo na naukowym placu zabaw.

Ciekawa byłą ta wycieczka i nie zmienił tego nawet straszący nas raz po raz deszcz!
Małgorzata Wilczyńska

Czytaj więcej: A ŻELOSKO I PYRLIK TO KUPLA!

2a i 2b NA JURZE

 

Doba na Jurze trwa dłużej..., bo nie sposób się tu wyrobić z czasem z atrakcjami. 

2a i 2b z opiekunami od 13-15 czerwca przekonała się na własnej skórze, że najlepiej jest na Jurze. 

Czekały tu na nas niezwykłe chwile na warsztatach w Miasteczku Ekologicznym w Podlesicach. Jakie?

Wyprawa na Górę Zborów przez  jaskinie małe i duże,  ciężka praca  w kamieniołomach w poszukiwaniu cennych minerałów, /młotkami/, spacer śladami Neandertalczyków ścieżką przyrodniczą, zajęcia z tkactwa, podziwianie kości mamuta, wycieczka do Morska na zamek Bąkowiec a po drodze: podziwianie Mrówkolwa w akcji i bierny udział w obiedzie Żuczka Gnojarza. Wykład o roślinach jadalnych i niejadalnych, w tym ulubionych króla Kazimierza Wielkiego. Do tego zwisanie z wychowawcą do góry nogami w małpim gaju i wesołe ognisko z tańcami. Jak Wam jeszcze mało, to dodamy, że Pani Martyna Wojciechowska wpada do Podlesic odpocząć po swoich podróżach na Krańcu Świata, bo TU JEST PIĘKNIE!

Karolina Kaczmarczyk

Czytaj więcej: 2a i 2b NA JURZE

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

 

W dniach 08-10 06 uczniowie klasy VII b i VIII a udali się na trzydniową wycieczkę do Zakopanego. Mimo, że prognoza pogody na te trzy dni była bardzo słaba, miało cały czas padać, humory wszystkim dopisywały. Po kilkugodzinnej jeździe w strugach deszczu dotarliśmy do Zakopanego, gdzie przywitała nas ładna pogoda. W trakcie tych trzech dni bardzo dużo zwiedzaliśmy. Zapoznaliśmy się z przepięknymi tatrzańskimi krajobrazami oraz z kulturą i architekturą zakopiańską. Mieliśmy okazje zobaczyć między innymi: skocznię narciarską " Wielka Krokiew", zabytkowy cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku, Kaplicę na Jaszczurówce,  słynny zakopiański deptak Krupówki,  muzeum Kamila Stocha, Gubałówkę, drogę pod reglami oraz przepiękną Dolinę Kościeliską i Wąwóz Kraków.  W bacówce dowiedzieliśmy się jak wyrabiane są tradycyjne góralskie sery. Oprócz zwiedzania i wielu pieszych wędrówek była oczywiście integracja w pensjonacie oraz ognisko i degustacja oscypków. Czas upłynął nam bardzo szybko i aż żal było się rozstawać po powrocie do domu.

Oby więcej takich wyjazdów.

Irena Kuzior

Czytaj więcej: WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

NOCKA W SZKOLE

 "Nocka w szkole" to jedna z tych imprez szkolnych, którą najbardziej lubią nasi uczniowie. Z piątku na sobotę w tych specyficznych zajęciach integracyjnych uczestniczyły aż dwie klasy piąte oraz grupa miłośników gier planszowych. Na początek dużo aktywności, gra w piłkę nożną, koszykówkę, tenis stołowy oraz taniec i zabawy przy muzyce. Jak już się wyszaleliśmy przyszła pora na małą przerwę i wspólną kolację. Po smacznym posiłku niektórym wróciły siły i za nic nie chcieli opuścić sali gimnastycznej, inni woleli wspólne rozmowy i gry planszowe. Po wieczornej toalecie wspólnie spotkaliśmy się na seansie filmowym i "bajce na dobranoc". Rano po szybkich porządkach opuściliśmy szkołę może trochę niedospani ale bardzo zadowoleni. Dla wszystkich uczniów biorących udział w nocce była ona wspaniałym przeżyciem i na pewno długo będziemy ją wspominać.

Aleksandra Peczyńska, Krzysztof Ślęzak

Czytaj więcej: NOCKA W SZKOLE

LEKTUROWY ZAWRÓT GŁOWY!

 

Omawianie lektur szkolnych nie musi się kojarzyć z nudą. Przekonali się o tym uczniowie klas czwartych, którzy w tym semestrze pracowali nad lapbookami i makietami, omawiając lektury takie jak: Charlie i fabryka czekolady, Magiczne drzewo, Olbrzym czy Mikołajek.
Efekty ich pracy na lekcjach i w domu można podziwiać na wystawie zorganizowanej na parterze przy gabinecie logopedy.
Zapraszamy do oglądania wystawy i galerii zdjęć w rozwinięciu!
Małgorzata Wilczyńska

Czytaj więcej: LEKTUROWY ZAWRÓT GŁOWY!

KANGUR MATEMATYCZNY 2022 - WYNIKI

Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie :)
Znamy już wyniki XXXI edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2022”. W znakomitym gronie 37 uczestników konkursu z naszej szkoły, pięcioro uczniów zostało wyróżnionych w następujących kategoriach:


Kategoria Maluch klasa 3 szkoły podstawowej: Michał Wojtasz oraz Gabriel Wojtasz
Kategoria Beniamin klasa 5 szkoły podstawowej: Leon Kałuża oraz Wiktor Bujak

 

Kategoria Kadet klasa 8 szkoły podstawowej: Wiktor Podchul

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i bardzo dziękujemy za podjęcie wyzwania.

Koordynator konkursu
Grażyna Słabicka

Czytaj więcej: KANGUR MATEMATYCZNY 2022 - WYNIKI