sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE?

JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE?

Zabierasz się do nauki, myśląc: jak ja nienawidzę tej historii, fizyki,....?

Nie spodziewaj się, że z takim nastawieniem Twój umysł będzie ochoczo chłonął wiedzę. Znajdź w sobie motywację do nauki. Im silniejsza będzie Twoja motywacja, tym więcej osiągniesz. Pomyśl, czy nie warto się czegoś dowiedzieć dla siebie?

Im więcej wiesz, tym łatwiej się uczysz, bo lepiej kojarzysz nowe informacje z tymi, które nabyłeś wcześniej.

Uważasz, że opanowanie działu przekracza Twoje możliwości?

Przy takim sposobie myślenia jesteś na dobrej drodze do porażki. Pamiętaj, że będziesz miał to, czego oczekujesz. Jeśli zaprogramujesz swój umysł na sukces, osiągniesz go, bo wtedy wkładasz w swoja pracę wiele uwagi, energii i wysiłku.

Uczyłeś się do późnej nocy, ale na klasówce oddałeś pustą kartkę, bo miałeś zaćmienie umysłu?

Mózg potrzebuje odpoczynku, żeby się zregenerować. To właśnie w czasie snu następuje wydzielanie hormonu wzrostu i substancji chroniących neurony. Jeśli sen trwa zbyt krótko, umysł buntuje się i pracuje na zwolnionych obrotach. Może także zemścić się za brak snu w taki sposób, że zupełnie zablokuje wszystkie informacje, które mu powierzyłeś. Powinieneś spać 8 godzin. Po dobrze przespanej nocy mózg lepiej i szybciej przyswaja również nową wiedzę.

Pamiętaj też, żeby w czasie nauki zrobić sobie przerwę. Jeśli uczysz sie nieustannie, może nastąpić "zmęczenie materiału" i Twoja nauka przestanie być skuteczna.

Zdolność koncentracji po upływie 45-60 minut drastycznie spada, odczuwasz coraz większe zmęczenie. Czas na relaks. Możesz położyć się na chwilę, oderwać myśli od książek i notatek, koncentrując się na oddechu, wyjść na balkon, a nawet na krótki spacer.

Nie powtórzyłeś materiału?

AKTYWNE POWTÓRKI to kolejny istotny element efektywnego uczenia się. Istnieje system powtórek, który pozwala uczynić naukę znacznie bardziej efektywną:

  • od razu powtarzamy nowo zdobyte informacje,
  • powtarzamy po upływie jednej godziny,
  • powtarzamy po upływie jednego dnia,
  • powtarzamy po upływie jednego tygodnia,
  • powtarzamy po upływie jednego miesiąca.

 

PAMIĘTAJ!!!

Najdłuższy ślad w pamięci zostawiają pytania, na które sami staraliśmy się znaleźć odpowiedź. Innymi słowy, jeśli samodzielnie poszukujemy odpowiedzi na zadane nam pytania, wysilając swoje szare komórki, dość skutecznie utrwalamy sobie odpowiedź na nie. I to dużo skuteczniej, niż gdyby zamiast pytania podano nam do zapamiętania po prostu gotową odpowiedź.